راهنما خرید لوازم خانگی

راهنمای خرید کولر گازی + نکات مهم پیش از خرید کولر گازی

در جدیدترین راهنمای خرید کولر گازی اشاره زیادی به سطح انرژی کولر شده است. این فاکتور در واقع سطح بهره وری انرژی الکتریکی را مشخص می‌سازد. در واقع این معیار سبب می‌شود، تا متوجه شویم که چه میزان از انرژی الکتریکی به سرما تبدیل خواهد شد. هر میزان که EER بیشتر در نظر گرفته شود دستگاه وضعیت خنک کننده بهتری خواهد داشت.با استفاده از راهنمای خرید کولر گازی می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. کولرهای گازی در مدل‌های اسپلیت دیواری، پنجره ای، پرتابل و ایستاده دسته بندی می‌شوند هر یک شرایط خاص خود را دارند و به شکل کاملاً حرفه‌ای دسته‌بندی شده‌اند.


فهرست مطالب


نکات مهم پیش از خرید کولر گازی چیست؟

در راهنمای خرید کولر گازی به یک سری نکات دیگر نیز اشاره شده است. مثلاً میزان صدای کولر گازی بسیار مهم است. بهتر است به دنبال خرید کولری باشید که کمترین صدا را تولید کند. عدد دسی بل کولر بسیار مهم است و هرچه این شاخص کمتر باشد به معنی کمتر بودن صدا است. این گزینه روی کاتالوگ محصولات نوشته شده است.

در نهایت می‌بایست به وضعیت گارانتی کولر دقت کنید. اگر محصولی که خریداری می‌کنید دارای گارانتی قابل پیگیری باشد بسیار به نفع شما خواهد بود، اما اگر اینطور نباشد شاید گارانتی آنطور که باید معنا نداشته باشد. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین کولرگازی ها هستید. آیا با جدیدترین ماشین لباسشویی ها آشنا شده‌اید؟البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین لباسشویی را بخوانید. به هر حال در راهنمای خرید کولر گازی در سال 1400 به موضوع گارانتی نیز اشاره شده است.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس مدل

با بررسی راهنمای خرید کولر گازی، خرید هوشمندانه ای داشته باشید. اولین چیزی که در خرید کولر گازی باید به آن دقت کنید، مدل کولر است. در واقع شما باید بر اساس فضایی که قرار است کولر در آن قرار بگیرد شرایط را ارزیابی کنید؛ در این مقاله راهنمای خرید کولرگازی کامل برای شما توضیح داده‌ایم که چه نوع کولری را خریداری کنید.

مثلاً کولر گازی پنجره ای در لیست ابتدایی ترین و البته تا حدودی ساده‌ترین مدل کولر گازی قرار دارد. این کولرها یک سیستم یک تکه هستند و همه اجزای سیکل تبرید در داخل آن قرار گرفته است. کمپرسور و فن ها در داخل این پک قرار می‌گیرند. این کولرها در کنار پنجره و یا کانال مورد نظر وارد می شود. موضوعی که در خرید کولر گازی پنجره ای باید دقت کنید ابعاد پنجره شما است.

 خرید کولر گازی

وقتی این تجهیزات در داخل پنجره قرار می‌گیرد سبب می‌شود که صدای کمپرسور از داخل منزل به گوش برسد و به طور کلی سرما با صدا همراه است. مصرف این کولرها نیز تا حدودی بالا است. اگر به دنبال این هستید که کولر گازی چگونه کار می‌کند و کولر گازی چیست بدانید. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین کولرگازی ها هستید. آیا با جدیدترین لباسشویی های ال جی آشنا شده‌اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین لباسشویی ال جی را بخوانید.

راهنمای جامع خرید ماشین های ظرفشویی جدید ال جی

کولر گازی اسپیلت:

نوع دیگری از کولرها وجود دارند که اسپیلت دیواری نامیده می شوند و البته که این کولرها دو قسمتی هستند. یک قسمت برای داخل اتاق و قسمت دیگر یعنی موتور خارج از اتاق قرار می گیرد. این مدل از کولر ها به نسبت مدل های پنجره ای صدای کمتری دارند چون موتور خارج از فضای استفاده قرار گرفته است. این کولر ها فضایی از داخل اتاق را اشغال می‌کنند.

کولر گازی پرتابل:

کولر گازی پرتابل از دسته کولرهای یک تکه محسوب می شوند و فقط دارای یک لوله خرطومی پلاستیکی هستند که پشت آن برای تخلیه گرمای موتور استفاده شده است. این مدل از کولرها نیاز به نصب و لوازم خاصی ندارند و به طور کلی برای فضاهای کوچک گزینه خوبی هستند. زیر این کولرها دارای چرخ بوده و قابلیت حمل برای آن در نظر گرفته شده است.

در نهایت مدل دیگری از کولر گازی وجود دارد که ایستاده بوده و به طور کلی بر خلاف کولرهای متحرک دو تکه هستند و یک بخش آن خارجی است. این کولرها دارای پنل اصلی بوده و این پنل روی زمین قرار می گیرد. اگر دقت کنید کندانسور این کولرها می بایست در بخش بیرون از محل نصب قرار بگیرند.

این مدل از کولرها قدرت پرتاب هوای بالایی دارند و توانایی آنها در سرمایش و گرمایش زیاد است و برای سالن های وسیع نیز استفاده می شود و به طور کلی برای محل های بزرگ مناسب هستند. راهنمای خرید کولر گازی برای همه محیط ها نیاز است.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس واحد اندازه گیری ظرفیت

یکی از موارد مهمی که در راهنمای خرید کولرگازی بسیار به آن تاکید شده است بررسی واحد اندازه گیری ظرفیت کولرهای گازی است. به طور کلی واحد اندازه گیری ظرفیت کولرگازی به صورت بی تی یو BTU شناخته می‌شود و نشان دهنده میزان سرمایش دستگاه است. در واقع این واحد اندازه گیری میزان سرمایی که وارد محیط می‌شود را مشخص می شود و به این معنی نیست که کولر باد خنک تری می‌زند.

 خرید کولر گازی

به طور کلی میزان ظرفیت کولرگازی شما بر اساس مساحت و نوع فضا و همینطور شرایط آب و هوایی فرق خواهد کرد. در این راستا ظرفیت کولرهای گازی نسبت به مساحت فضا را ارزیابی می‌کنیم. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین کولرگازی ها هستید. آیا با جدیدترین تلویزیون های ال جی آشنا شده‌اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون ال جی را بخوانید.

قوانین خرید ماشین لباسشویی چیست؟ + بررسی نکات مهم هنگام خرید ماشین لباسشویی سامسونگ

ظرفیت کولر گازی:

مثلاً اگر مساحت فضای شما بین 10 تا 25 متر مربع باشد ظرفیت برای آن کولر گازی 12 هزار بی تی یو مناسب است. یا اگر مساحت فضای شما بین 30 الی 40 متر مربع باشد ظرفیت برای آن کولر گازی 18 هزار بی تی یو اعلام می شود. حال اگر مساحت فضا بین 40 الی 60 متر مربع باشد ظرفیت برای آن کولر گازی 24 هزار بی تی یو خواهد بود. در نهایت مساحت 60 الی 100 را شامل شده است که شامل کولر گازی 30 هزار بی تی یو می شود.

اینطور که مشخص است مساحت بین 90 الی 130 متر مربع به طور کلی ظرفیتی برابر با کولر گازی 36 هزار بی تی یو دارد و برای بیش از 170 متر مربع نیاز به ظرفیت 48 هزار بی تی یو خواهد بود. پس در راهنمای خرید کولر گازی این موارد بسیار پر اهمیت بوده و رویکرد اجرایی آن به شکل قابل قبولی ارزیابی می‌شود.

  • اگر هم به دنبال خرید کولرگازی های ایستاده هستید و می خواهید راهنمای خرید انواع مدل های کولر ایستاده را بدانید، بهتر است مقاله راهنمای خرید کولر گازی ایستاده را کامل مطالعه کنید.
  • یا اگر به دنبال خرید کولر پنجره‌ای هستید. حتما برای خواندن این مقاله راهنمای خرید کولر گازی پنجره ای اقدام کنید. مسلما با شناخت درست و حرفه‌ای این محصولات می‌توانید محصول باکیفیت‌تری را خریداری کنید و از آن بهره ببرید.

چه عواملی در تعیین ظرفیت اسپلیت اثر بخش است؟

به طور کلی در راهنمای خرید کولرگازی، یک سری عوامل اهمیت زیادی دارد. اما باید دقت کنید که به طور کلی در تعیین ظرفیت اسپلیت می بایست در ابتدا به میزان رفت و آمدها دقت شود. میزان رفت و آمدها در یک فضا از عوامل بسیار موثری است که در نهایت بر روی ثابت ماندن دمای محیط تاثیر می‌گذارد. یعنی اگر فضای محیط به صورتی باشد که رفت و آمد بیشتر شود، به طور کلی خرید کولرگازی با ظرفیت بالا گزینه بهتری است.

 خرید کولر گازی

موضوع بعدی در خصوص آب و هوا است. آب و هوا روی عملکرد کولرگازی بسیار تاثیرگذار است. فرض کنید قرار به خرید کولر گازی برای مناطق جنوبی کشور است در این صورت کولر گازی با ظرفیت حداقل 18 هزار یا 24 هزار بی تی یو گزینه مناسبی خواهد بود. کولرهای گازی حاره ای یکی از انواع کولرهای گازی موجود هستند که برای آب و هوای گرم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی سامسونگ + معرفی ویژگی ظرفشویی سامسونگ

از سوی دیگر ارتفاع سقف نیز بخش مهمی است که در راهنمای خرید کولرگازی به آن اشاره شده است. عواملی که روی ظرفیت کولر گازی تاثیر می‌گذارد باید به دقت ارزیابی شود. مثلاً ارتفاع سقف ساختمان باید بین 2/7 الی 2/9 متر ارزیابی شود و در صورتی که ارتفاع سقف از اندازه گفته شده بیشتر باشد نیاز است که ظرفیت اسپلیت نیز بیشتر شود.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس کمپرسور

کمپرسور یا موتور بخش مهم و به نوعی قلب تپنده برای هر دستگاهی محسوب می‌شود. کمپرسورها از حیاتی‌ترین قطعاتی هستند که شرایط خاص خود را دارد. دستگاه‌های تهویه مطبوع نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

در کمپرسورهای پیستونی در داخل سیلندر از یک پیستون استفاده شده است که برای فشرده کردن مبرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظرفیت کمپرسور پیستونی معمولاً در حدود 16 الی 37 هزار بی تی یو اعلام شده است و به طور کلی یکی از مشکلاتی که برای این کمپرسور وجود دارد این است که صدای زیادی تولید می‌کند. این مدل از کمپرسورها مشهور به کمپرسور رفت و برگشتی هستند.

 بر اساس کمپرسور

کمپرسوری روتاری از دیگر کمپرسورهایی است که مکانیزم جابجایی مثبتی دارد و از نوع چرخشی طراحی شده است. این مدل از کمپرسورها برای مناطقی که حجم فشار و هوا بالا باشد استفاده می‌شود.

ظرفیت این سبک از کمپرسور ها بین 6 الی 35 هزار بی تی یو ارزیابی شده است. کمپرسورهای روتاری صدای کمتری تولید می‌کنند و مصرف آنها نیز بهینه‌تر است. در این مقاله راهنمای خرید کولرگازی سبب می‌شود تا بتوانید محصولی با کیفیت خریداری کنید.

از سوی دیگر کمپرسور اسکرول وجود دارد که به صورت مارپیچی است. این کمپرسورها دارای حرکت مختلف دو مارپیچ داخلی هستند که سبب فشرده شدن گاز ها خواهند شد. یکی از مارپیچ ها حالت ثابت داشته و دیگری متحرک هستند. از سوی دیگر حرکت حلزون متحرک نیز سبب فشرده شدن گازها می‌شود.

کدام کمپرسور را انتخاب کنیم؟

در راهنمای خرید کولر گازی حتماً پیش می‌آید که کدام یک را انتخاب کنیم. و به طور کلی در بین انواع کمپرسورها، مدل اسکرول بهترین گزینه برای شما خواهد بود و بهترین عملکرد را نسبت به کمپرسورهای روتاری و پیستونی از خود نشان می‌دهد. کمپرسور روتاری در لیست پرکاربردترین کمپرسورهای کولر گازی قرار گرفته‌اند.

آیا ظرفشویی ال جی بخریم یا سامسونگ؟ + مقایسه ظرفشویی الجی و سامسونگ

بسیاری از افراد سوال می‌کنند که آیا کمپرسورهای اینورتر خریداری کنیم یا معمولی؟ اینورتر بودن به واسطه بُرد الکترونیکی به کمپرسور افزوده می‌شود و به طور کلی در همه کمپرسورها شرایط استفاده از اینورتر وجود دارد، و هر کولر گازی از سیستم اینورتر استفاده کند، جزء کولرگازی های کم مصرف هستند.

در کولرهای غیر اینورتر اگر دمای محیط به حد مشخص و دلخواه برسد، کمپرسور خاموش خواهد شد. حال اگر زمان بگذرد و دمای محیط بیشتر شود، کمپرسور دوباره آغاز به کار می‌کند. در صورتی که کولر دارای کمپرسور مخصوصی باشد و به سیستم اینورتر مجهز باشد، زمانی که به دمای مطلوب می‌رسد دیگر کمپرسور خاموش نمی‌شود، بلکه دور موتور کاهش می‌یابد و در نهایت دور موتور تغییر می‌کند.

چه فرقی بین کولرهای معمولی و اینورتر وجود دارد؟

حتماً برای شما سوال است که متغیر بودن دور موتور چقدر مهم است و چه مزیتی را شامل می‌شود. یکی از مزایای خوبی که برای کولرهای گازی اینورتر در نظر گرفته می شود انرژی مصرفی است. در واقع در این کولرها مصرف انرژی کولر به نسبت نوع معمولی کمتر است. این رویکرد سبب می‌شود که مصرف برق هم کمتر شود.

بازسازی و تعمیرات کولر گازی اینورتر:

در کولرهای اینورتر یک سری سیستم پیچیده استفاده شده است که به کیفیت بیشتر کار می افزاید. دقت کنید که وقتی سیستم پیچیده تر باشد در نهایت تعمیرات نیز هزینه بیشتری خواهد داشت. این سبک از کولرها باید توسط افراد متخصص تعمیر شوند.

کولر اینورتر

موضوع دیگر مربوط به میزان سردسازی است. در واقع یکی از مهمترین تفاوت ها این است که سرعت تولید هوای سرد در مدل اینورتر به نسبت مدل معمولی بیشتر است و این موضوع روی کیفیت نهایی کار تاثیر می گذارد.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس میزان برق مصرفی

به هر حال میزان مصرف برق کولرهای پنجره ای بسیار زیاد است و این موضوع باید پیش از خرید دقت شود. بهتر است به اینورتر بودن کولر حتماً دقت داشته باشید و فاکتورهای بعدی را هم لحاظ کنید. از سوی دیگر بررسی کنید که برق مورد نیاز کولر تان چطور تامین می‌شود. بسیاری از کولرهای خانگی با برق های تک فاز کار می کنند و برخی نیز به برق های سه فاز وصل هستند.

راهنمای خرید تلویزیون سونی + بررسی قابلیت قفل کودک تلویزیون سونی

برای کولرهای پنجره ای و اسپلیت برق تک فاز گزینه مناسبی خواهد بود. در صورتی که کولر شما ایستاده باشد و برای فضاهای شلوغ طراحی شود نیاز به برق سه فاز است. راهنمای خرید کولرگازی به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس سطح انرژی

در جدیدترین راهنمای خرید کولرگازی اشاره زیادی به سطح انرژی کولر شده است. این فاکتور در واقع سطح بهره وری انرژی الکتریکی را مشخص می سازد. در واقع این معیار کمک می کند تا متوجه شویم که چه میزان از انرژی الکتریکی به سرما تبدیل خواهد شد. هر میزان که EER بیشتر در نظر گرفته شود دستگاه وضعیت خنک کننده بهتری خواهد داشت. اگر میزان EER بالاتر بوده و سطح اینورتر خوب باشد، در نهایت دستگاه بازده بالاتری خواهد داشت.

با توجه به راهنمای خرید کولرگازی خرید شما ارزش بیشتری خواهد داشت. بگذارید برای شما یک مثال جالب بزنیم. فرض کنید شما یک کولر گازی 18 هزار بی تی یو با گرید ++A خریداری کرده اید. این کولر در مقابل کولر با گرید G بیش از 40 درصد در میزان مصرف برق صرفه جویی می‌کند.

راهنما خرید کولر گازی بر اساس پرتاب باد

منظور از پرتاب باد این است که کولر تا چه فاصله ای می تواند باد خنک را انتقال دهد. معمولاً فروشندگان کولر گازی این رویکرد را بر اساس متر محاسبه می کنند. هرچه پرتاب با بیشتر باشد یعنی کولری که خریداری کرده اید کیفیت بهتری دارد. برخی از کولرها از نظر فناوری بسیار جذاب طراحی شده اند و به طور کلی قدرت پرتاب انها نیز قابل قبول است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید کولرگازی آشنا شدید. همچنین از نکات مهم قبل خرید آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

اسپلیت با کولر گازی چه تفاوتی دارد؟

اسپلیت یونیت یا اسپلیت مفهوم دوتایی را انتقال می دهد یعنی بخش اعظم کولرهای گازی همین اسپلیت ها می باشند که از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند اما کولر گازی مفهوم گسترده تری را انتقال می دهد که علاوه بر اسپلیت ها شامل کولرهای گازی پنجره ای و پرتابل نیز می شود.

مبرد چیست و چرا در کولرهای گازی استفاده می شود؟

مبرد گازی است که قابلیت جذب و دفع حرارت آن بالا باشد این گازها که نقطه جوش شان حدودا ۳۰ تا ۴۰ درجه زیر صفر است در سیکل های تبرید استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا