بازی و سرگرمیمهارت

بررسی تأثیرات موسیقی در زندگی و ذهن کودکان

موسیقی همواره تأثیرگذار است و این تأثیر غیر از بزرگسالان روی نوزادان و کودکان نیز وجود دارد. لالایی‌ها نیز سابقۀ اثبات‌شده‌ای در تسکین و تسلی کودکان دارد. در این مطلب می‌توانید با تأثیر موسیقی در نوزادان، رابطهٔ گوش دادن به موسیقی با میزان هوش‌ کودکان و نکاتی برای تبدیل کردن موسیقی به بخشی از زندگی کودکتان آشنا شوید.


فهرست مطالب


تأثیر موسیقی برای نوزادان چیست؟

موسیقی می‌تواند برای والدین، به ویژه یک تازه‌مادر هم مفید باشد. همچنین موسیقی این قدرت را دارد که روحیۀ شما را بهتر کند، اعصابتان را تسکین دهد و شما را به رقص وادارد. موسیقی به ایجاد پیوند عاطفی شما با کودک هم کمک می‌کند. تصور کنید که چه شادی‌ای را با کودکتان تقسیم می‌کنید وقتی به ضرب یک ملودی زیبا برایش می‌رقصید یا اینکه چقدر برای شما و کودکتان هر دو تسکین‌دهنده خواهد بود اگر شما یا پدرش یک لالایی دلنشین را برایش بخوانید.

تأثیر موسیقی برای نوزادان

موسیقی همچنین گاهی بخشی از درمانی است که برای نوزادان زودرس نیز انجام می‌گیرد، زیرا برخی پژوهش‌ها گوش کردن نوزاد به موسیقی را با بهبود وزن‌گیری نوزادان زودرس ارتباط داده‌اند. در یک پژوهش نیز محققان دریافتند که کودکان متولدشده در هفتهٔ ۳۴ بارداری که برای آنها لالایی‌های ضبط‌شده پخش می‌کردند، مدت کوتاه‌تری در بیمارستان ماندند و زودتر مرخص شدند.

ارتباط بین گوش دادن به موسیقی و هوش‌ کودک

در این مورد هنوز پاسخی وجود ندارد، زیرا هنوز تحقیقات زیادی در مورد آن انجام نشده است. برخی کارشناسان ادعا می‌کنند که یادگیری یکی از سازهای موسیقی، کودکان را در ریاضیات باهوش‌تر می‌کند، اما این نتیجه‌گیری بر مبنای پژوهش‌هایی است که در مورد بچه‌های بزرگ‌تر انجام شده، نه کودکان و نوزادان. با این حال، پژوهش‌های زیاد دیگری نشان می‌دهد که یادگیری موسیقی در سن پایین به میزان قابل‌ توجهی در رشد مغز تأثیر می‌گذارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی فکری برای کودک 2 ساله را بخوانید.

 هوش‌ کودکان

یک پژوهش دیگر نیز نشان داد که گوش کردن به یک موسیقی خوشایند، عملکرد در تست‌های شناختی را بهبود می‌دهد و خلاقیت را بیشتر می‌کند. دیگر پژوهش‌ها نیز نشان می‌دهد که نوزادان می‌توانند با گوش کردن به زیر و بم صدا و ریتم آن، زبان مادری خود را از زبان‌های ناآشنا تشخیص دهند. طبق یافته‌های یک پژوهش دیگر نیز کودکان در دو ماهگی می‌توانند ملودی‌های کوتاه را به خاطر بسپارند و حتی برخی کارشناسان می‌گویند که جنین از هفتۀ ۳۵ بارداری می‌تواند صداهای مختلف را از هم متمایز کند و آنها را به خاطر بسپارد.

چگونگی ارضای زنان در رابطه جنسی

تبدیل کردن موسیقی به بخشی از زندگی کودک

به جای اینکه تفریح معمول شما برای کودکان نشستن پای تلویزیون یا بازی با موبایل شما باشد، گوش کردن به موسیقی و ساز زدن را در کودک تشویق کنید. اما هیچ‌وقت سعی نکنید بچه‌ها را به زور و علی‌رغم علاقهٔ آنها مجبور به یادگیری یا نواختن یک ساز کنید، زیرا همان‌قدر که موسیقی تأثیر خوبی دارد، به همان میزان هم به زور یاد دادن موسیقی تأثیر بد خواهد داشت. برای آشنایی بچه‌ها به موسیقی و تبدیل شدن آن به بخشی از زندگی‌شان می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

قبل از خواب موسیقی پخش کنید: 

آهنگ‌های ویژه‌ای را به زمان قبل از خواب اختصاص دهید. لالایی‌ها برای این زمان عالی هستند یا خودتان می‌توانید موسیقی‌های آرام و ملایمی را انتخاب کنید. صدا و ضرب موسیقی را آرام نگه دارید و اتاق را کم‌نور کنید.

اما برخی محققین خواب می‌گویند از روشن کردن دستگاه پخش موسیقی و ترک کردن اتاق خودداری کنید، زیرا اگر کودکتان بیدار شود و ببیند که موسیقی قطع شده، ممکن است گریه کند که شما بروید و دوباره موسیقی را روشن کنید. به جای آن، چند آهنگ برای کودکتان پخش کنید و سپس قبل از اینکه خوابش ببرد، آن را خاموش کنید و بعد اتاق را ترک کنید.

برای کودکتان بخوانید: 

نگران این نباشید که صدایتان خوب نیست. کودکتان از شما انتقاد نخواهد کرد، اما قدردان تلاش و توجه شما خواهد بود و لازم نیست آهنگ‌های انتخابی به لالایی محدود باشد. در طول بازی‌ها هم برای کودکتان ترانه بخوانید. حتی یک بازی قایم موشک هم می‌تواند به یک تئاتر موزیکال تبدیل شود اگر آن را با ترانه‌ای همراه کنید. شکلک هم در بیاورید تا توجه کودک را کاملاً جذب کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع بازی های فکری را بخوانید. اجازه دهید کودک هم موسیقی خودش را بسازد. کودکتان ممکن است از ضربه زدن و بازی کردن با یک درام، پیانو یا ساکسی‌فون لذت ببرد، اما در این سن خیلی درست بودن این کار را جدی نگیرید، زیرا بیشتر کودکان بین سن پنج تا هفت سالگی زیاد برای یادگیری درس موسیقی گرفتن آماده نیستند.

6 کارکرد اجتماعی نهاد خانواده

اجازه دهید سلیقۀ شخصی شما راهنمایتان باشد: 

اگر شما موسیقی کلاسیک دوست دارید و به نظر می‌رسد کودکتان از آن لذت می‌برد، همان را دنبال کنید. آهنگ‌های مورد علاقۀ خودتان را پخش کنید یا برای تنوع آهنگ‌ها و هر چیزی که ملودی خوبی دارد کافی است،‌ هرچند برخی آهنگ‌های ملایم برای زمان خواب مناسب‌تر است و آهنگ‌های تند برای زمان بازی.

بهتر است از موسیقی‌های راک یا رپ پرهیز کنید:

 پژوهش‌ها نشان می‌دهد که کودکان، موسیقی‌های آهنگین و خوشایند را ترجیح می‌دهند تا صداهای ناهمساز و خشن. وقتی پای موسیقی مناسب برای کودکتان در میان است، شاید بهتر باشد اگر معیارتان شاد بودن و سادگی باشد.

از واکنش‌های کودکتان سرنخ بگیرید:

 اگر وقتی آهنگ خاصی را برایش پخش می‌کنید شروع به تکان خوردن می‌کند، به احتمال زیاد از آهنگی که برایش گذاشته‌اید لذت می‌برد. بهتر است رفتار او را دنبال کنید تا یک عشق و علاقهٔ همیشگی نسبت به موسیقی در او به وجود ‌آورید.

موسیقی و کودکان

درنهایت هم فراموش نکنید که یک هدف معقولانه در گوش دادن به موسیقی هست که‌ ایجاد علاقه به موسیقی در فرزندتان است و نه خلق یک آهنگساز یا نوازندهٔ ماهر و گوش کردن به موسیقی بهتر است برای سرگرمی و قرار دادن کودکتان در معرض صداها و ریتم‌های جدید باشد.

تاثیر موسیقی بر ذهن کودکان چیست؟

آرزوی هر پدر و مادری داشتن فرزندی شاد و باهوش است. از این رو همواره سعی می کنند تا فرزندان خود را به کلاس های متفاوتی بفرستند و هزینه های زیادی را متحمل شوند. اما اگر از تاثیر موسیقی بر ذهن کودکان آگاه شوند، دیگر نگرانی در خصوص هوش و شاد بودن افراد نخواهد داشت.

پیش بینی طلاق های ناخواسته به روش گاتمن

اگر با تاثیرات موسیقی بر کودک خود آشنا شوید شاهد معجزه ی آن بر رشد روح و مهارت های فردی و اجتماعی وی خواهید بود.

تحقیقات نشان میدهد کودکانی که برای یادگیری موسیقی اقدام میکنند، مهارت ها و توانایی های زیادی در تمام زمینه ها در برابر دیگر کودکان و هم سن و سال های خود خواهند داشت و هم چنین در مهارت خواندن و ریاضیات نسبت به همسالان خود باهوش تر و توانمندتر هستند.موسیقی باعث می شود تا عقل، احساس و جسم کودک که سه بخش مهم از وجود اوست را درگیر کند.

معرفی تاثیرات موسیقی بر کودکان

– افزایش هوش با یادگیری موسیقی از سنین پایین

کودکانی که پیش از سن ۷ سالگی برای یادگیری موسیقی اقدام کرده باشند و موسیقی را آغاز می کنند در همان سن و حتی در آینده و در سنین بزرگسالی هوش بالاتری خواهند داشت. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی خلاقانه و آموزنده برای کودکان را بخوانید.

موسیقی و کودکان

در اکثر مواقع کودک از لحاظ ذهنی و به صورت بالفطره می تواند برای نوازندگی اقدام کند و آمادگی شروع تمارین موسیقیایی را خواهند داشت. اما این موضوع سبب نمی شود تا بتواند از لحاظ فیزیکی نیز قابلیت و توانایی را داشته باشد تا به نواختن موسیقی بپردازد.برای شروع یادگیری بسته به نوع ساز سنین متفاوتی پیشنهاد می شود، اما به صورت کلی گفته می شود بهترین سن جهت آغاز یادگیری بین ۳ تا ۶ سالگی است.

– تقویت مهارت های کودکان

موسیقی با تحریک تمام حواس زندگی کودک را متاثر می سازد و منجر به افزایش مهارت های او می شود.

بهترین بازی فکری برای کودک 2 ساله چیست؟

– بالارفتن اعتماد به نفس کودکان

با این که موسیقی حس هیجان را برانگیخته می کند اما در عین حال آرامش بخش نیز هست. موسیقی کودکان اغلب دارای نکات آموزنده بوده و متناسب با آنان طراحی شده برای مثال وقتی به صورت دسته جمعی در مهد کودک با هم آواز می خوانند حس موفقیت و شادابی را در آنان القا کرده و منجر به احساس رضایت و خرسندی از خود می شود واعتماد به نفسشان را بالا میبرد.

در عین حال توانایی نواختن یک ساز و یافتن فرصتی برای هنرنمایی باعث می شود تا کودک به توانایی های خودش باور پیدا کند و این امر اعتماد به نفس خوبی را در وی به وجود می آورد و می تواند آینده ی روشن تر و بهتری را برایش رقم بزند.

– تقویت روابط اجتماعی کودکان

بسیاری از فعالیت های موسیقیایی باید به صورت گروهی انجام شود.وقتی کودک در یک گروه و به صورت دسته جمعی فعالیتی را انجام میدهد مهارت های جمعی را یاد می گیرد و می آموزد که برای دستیابی به نتایج مطلوب باید با دیگر اعضای گروه هماهنگ باشد و هم چنین لذت کار گروهی را می چشد.همین مسئله سبب تقویت مهارت های دوست یابی و روابط اجتماعی وی در آینده خواهد شد.

– موسیقی و سرعت یادگیری

گوش دادن به موسیقی مورد علاقه منجر به آرامش روانی و آسودگی خاطر میگردد و در هر سنی سبب می شود تا دقت و تمرکز فرد در کارها افزایش یابد. این موضوع نیز به این دلیل است که کودک می بایست در زمان تمرین موسیقی و نواختن آن تمرکز داشته باشد.

موسیقی و کودکان

این مسئله که یادگیری موسیقی از کودکی منجر به تقویت تمرکز وی شده باعث می شود که سرعت یادگیری او نسبت به همسالانش که هوش و آی کیو یکسانی دارند بیشتر باشد. هم چنین این افراد دایره لغات وسیعتری دارند.

ویژگى هاى سنت ازدواج از منظر امام سجاد (علیه السلام)

– رشد خلاقیت کودکان با موسیقی

هدف از آموزش موسیقی فقط خود موسیقی نیست علاوه بر مزایای یاد شده در بالا می توان به افزایش خلاقیت در کودک اشاره کرد.

ذهن کودکان سرشار از خلاقیت است و می بینیم چطور با ذهن خلاقش بازی هایش را می سازد. برای بروز این مهارت نیازمند ابزار مناسب است شاید هنر و موسیقی از جمله بهترین ابزارها جهت شکوفایی ذهن خلاق کودک باشد.در کنار موسیقی باید خلاقیت داشت و با دقت نت ها را در کنار هم نوشت بنا براین می توان گفت موسیقی راه را برای بروز خلاقیتش باز می کند و به پرورش وی کمک شایانی می کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با موسیقی برای کودکان آشنا شدید. همچنین از تاثیرات موسیقی در زندگی و ذهن کودکان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چگونه بازی با کودک باعث اعتماد به نفس او می شود؟

یادگیری با همدیگر به کودکتان کمک می‌کند تا احساس کند که شما آنها را جدی می‌گیرید ، آنها در هنگام بازی فقط وقتشان را تلف نمی‌کنند و چیزی از آن یاد می‌گیرند و این امر باعث افزایش اعتماد به نفس آنان می‌شود.

خلاقیت و ساخت چیزهای جدید موجب چه چیزی می شود؟

خلاقیت و ساخت چیزهای جدید می‌تواند موجب رشد جسمی، احساسی و روانی مغز شود. مغز نوزاد از همان بدو تولد، تمام نورون‌ها را دارد، اما فقط یک چهارم از ارتباط‌های بین آنها متصل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا