بازی و سرگرمی

معرفی و بررسی انواع بازی با کودکان 3 ساله + اسباب بازی مناسب برای کودک سه ساله

امروز با انواع بازی با کودکان 3 ساله و همچنین اسباب بازی هاي مناسب برای کودک سه ساله آشنا میشویم. نمیشود یک اسباب بازی رابه کودک مان بدهیم و تا 10 سالگی با آن بازی کند! بلکه هر سن و سالی اقتضایی دارد و مـا باید مطابق با رشد، درک و خصوصیت هاي کودک با او رفتار کنیم. در ادامه با پارس ناز همراه باشید تا با بازی ها و اسباب بازی هاي مناسب این رده سنی رابه شـما بگوییم.دیگر آن زمان گذشت کـه والدین فقط بـه‌ دنبال باز کردن بچه از سرخود بودند و وی را با تلویزیون یا تبلت یا اسباب‌بازی‌هاي عجیب مشغول میکردند. چون مشکلات ناشی از این رفتار‌ها تاثیر سوء خودرا بر روی آن نسل نشان داد. خیلی از کودکان 7-8 ساله‌ امروز از مشکلات یادگیری، کمبود اعتماد بـه نفس، کمبود تمرکز، انزواطلبی، بیش‌فعالی، افسردگی و … رنج می برند.

انواع بازی با کودکان 3 ساله + اسباب بازی مناسب برای کودک سه ساله

امروزه والدین بـه خوبی می دانند کـه اگر درسال‌هاي اولیه زندگی فرزندشان برای او بـه قدر کافی وقت بگذارند، وقتی کودک بـه سنین مدرسه یا بیشتر رسید، کمتر دچار مشکل می شود. بهترین روش گذراندن وقت با فرزند و تربیت او بازی کردن با اوست و چـه بهتر کـه والدین، مربی یا پرستار کودک از بازی‌هاي متناسب با هر سن کودک باخبر باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی خلاقانه و آموزنده برای کودکان ۳ تا ۶ ساله را بخوانید.

بازی‌ هاي مناسب 3 سالگی چیست؟

بازی کردن با کودک 3 ساله، نسبت بـه کودکان کوچک تر لذت‌بخش‌تر و آسان‌تر اسـت.این مقاله انواع بازی های فکری را بخوانید. چون کودک آمادگی جسمانی بیشتری داشته و درک بیشتری از دنیای اطراف پیدا کرده اسـت.همین امر دست شـما را بسیار باز میگذارد تا منوی متنوعی از بازی‌ هاي جالب داشته باشید کـه نیاز بـه اقدامات سخت یا اسباب‌بازی‌هاي گران ندارد. چند بازی برای شـما مثال میزنیم کـه می‌ توانید با خلاقیت خودتان بـه این بازی‌ها تنوع بدهید.

قصه‌ گویی

هرکاری میتوانید برای تقویت کلامی کودک در همین سن انجام بدهید؛ هر چـه بیشتر بگذرد، ممکن اسـت اینکار سخت‌تر شود! چون کودک سه ساله خودش هم بسیار مشتاق حرف زدن اسـت. قصه‌گویی بهترین راه توسعه دایره واژگان کودک اسـت.

قصه‌ گویی

سعی کنید از قصه‌هاي واقعی استفاده کنید. بـه این شکل کـه در انتهای روز وقتی رابه تعریف کردن آنچه طی روز بر کودکتان گذشته اختصاص دهید. میتوانید همراه با اینکار برایش نقاشی هم بکشید و همراه با هر نقاشی توضیح دهید کـه چـه اتفاقی افتاده اسـت. کتاب خواندن برای کودک هم بـه اندازه قصه‌گویی لذت‌بخش اسـت.

۲۴ بازی ‌گروهی مختلف برای دورهمی‌های دوستانه

آب بازی با کودک

مسلما کودک شـما تا پیش از این هم آب بازی را تجربه کرده اسـت. اما وقتش اسـت کمی ریسک کنید و بـه آب بازی کردنش تنوع ببخشید. اجازه بدهید تا ظروف مختلف را از آب پر و خالی کند. بـه وسایل آب بازی‌اش اسفنج، ابر، پنبه، نی، سرنگ بی‌سر، قطره‌چکان، اسپری آب‌پاش یا تفنگ آبی اضافه کنید.این مقاله بهترین بازی فکری برای کودک 2 ساله را مطالعه کنید. یک تشت آب و تعدادی وسیله تهیه کنید کـه درون آب بیندازد و متوجه فرو رفتن عده اي از آن‌ها در آب بشود.

میگویید تمام این اقدامات را قبلا انجام داده‌اید؟ بسیارخوب… تا بحال یخ را امتحان کرده اید؟ برای کودک یخ با اشکال و رنگ‌ هاي مختلف تهیه کنید «از رنگ خوراکی استفاده کنید»، تا آب شدنش را درون وان آب تماشا کند. مسلما تا بـه این سن دل‌تان نمی‌آمد از او کار بکشید. ولی باور کنید شستن پتو یا پادری برایش بسیار لذت‌بخش اسـت.

بازی با سایه کودک

یکیدیگر از بازی‌ هاي مناسب ۳ سالگی سایه بازی اسـت. کودک شـما دیگر بـه سنی رسیده کـه درک درستی از روشنایی و نور دارد. حتماً تا قبل از این با سایه‌اش هم آشنا شده اسـت.پس چـه بهتر کـه با سایه‌هاي دیگر هم آشنا شود. برای اینکار فقط نیاز بـه یک اتاق تاریک، یک دیوار خالی و یک چراغ قوه دارید. همین! مسلما او حین سایه‌بازی از قصه‌گویی شـما هم لذت خواهد برد.

پرتاب شی

پرتاب کردن اشیا مختلف از همان دو سه ماهگی کودک جزو فعالیت‌هاي مورد علاقه او بوده اسـت. او هنوز هم بـه این بازی علاقه دارد، مخصوصا اگر هدفمند اجرا شود. برای اینکار یک تشت یا سطل را در فاصله‌اي چالش برانگیز برای کودکتان قرار دهید.

پرتاب شی

سپس تعدادی توپ یا وسیله ایمن در اختیارش قرار دهید و از او بخواهید آن رابه درون ظرف بیندازد و با هر پرتاب موفق تشویق اش کنید. شـما می توانید از تعدادی توپ رنگارنگ استفاده کنید و از همین طریق بـه او طبقه‌بندی رنگ‌ها را بیاموزید. بـه این صورت کـه کودک توپ‌هاي قرمز را درون ظرف قرمز و توپ‌هاي سبز را درون ظرف سبز بیندازد.

بهترین بازی فکری برای کودک 2 ساله چیست؟

طبقه‌ بندی

کودکان از دوسالگی بـه طبقه‌بندی کردن اسباب‌بازی‌هایشان علاقه‌مند میشوند. آن‌ها در ۳ سالگی مایل هستند طبقه‌ بندی‌ هاي پیچیده‌تری انجام دهند.برای همین باید اسباب‌بازی‌ها و اشیا متنوع‌تری در اختیارشان قرار دهید. چیز‌هایي مثل انواع میوه‌ها، انواع حبوبات، انواع خشکبار، برگ‌هاي مختلف، سنگ‌هاي مختلف و هر چیزی کـه از نظرتان ایمن اسـت می تواند جالب باشد.

اسباب‌ بازی‌ های مناسب 3 سالگی کودک چیست؟

مسلما انقدر اسباب‌بازی‌هاي متنوع وجود دارند کـه نیازی بـه توصیه خاصی دراین زمینه نیست. فقط یکسری اسبا‌ب‌بازی‌ها هستند کـه ممکن اسـت بـه خاطر همین تنوع زیاد از قلم بیفتد و مـا آن‌ها را در این جا ذکر می کنیم.

رنگ انگشتی

بازی با رنگ و مالیدن آن بـه سر، صورت، لباس، در و دیوار و … از همان سنین کم هم لذت بخش اسـت، اما بازرسی کردن کودک و ایمن بودن رنگ کار را بسیار سخت میکند. کودک سه ساله دیگر درک خوبی از جملاتی مانند “اینو نخور” یا “دستتو تـو دهنت نبر”، خواهد داشت.

رنگ انگشتی برای کودک

رنگ انگشتی‌هاي خوبی در بازار هستند کـه برای پوست کودک ضرر ندارند. اما مثل هر رنگ دیگری نباید با چشم کودک تماس پیدا کنند. روی بستبندی خود رنگ‌انگشتی‌ها محدودیت سنی بازی با رنگ انگشتی برای زیر ۳ سال ذکر شده اسـت؛ بنابر این رنگ انگشتی انتخاب خوبی برای بازی کودک از ۳ سالگی بـه بعد اسـت.

قیچی

ماهیچه دست کودکتان دیگر باید بقدری توانا شده باشد کـه بتواند یک قیچی را بازرسی کند. البته نه قیچی خیاطی را! برای او یک قیچی مخصوص پلاستیکی کـه تیغه‌هاي پلاستیکی دارد خریداری کنید. این قیچی‌ها ممکن اسـت کاغذ را هم خیلی خوب نبرند، اما در عوض برای دست کودک ایمن هستند.

شـما می توانید تعداد نی رنگی خریداری کنید و با کودک نی‌ها رابه قطعات کوچک تر تقسیم کنید. سپس با آن‌ها اشکال مختلفی بسازید. حتی یک تابلوی کوچک درست کنید و بـه دیوار خانه بزنید. بـه طور کل وارد کردن قیچی در فهرست اسباب‌بازی‌هاي کودک کمک می کند بازی‌ هاي مناسب ۳ سالگی جدیدی بشما معرفی شود.

پازل برای کودک 3 ساله

علاقه کودک شـما بـه پازل از این سن بیشتر می شود. ناگفته نماند کـه تشویق شـما هم نقش بسزایی در تقویت علاقه او دارد. از آنجایی کـه او قرار اسـت فعلاً نخستین پازل‌هاي زندگی‌اش را حل کند، پس برایش پازل‌هایي با قطعات کم «۲ قطعه، ۴ قطعه، …» فراهم کنید. پازل‌هاي چوبی، فومی، پارچه‌اي و آهنربایی بسیاری در بازار موجود هستند کـه البته تعداد زیادی از آن‌ها را خودتان هم می توانید بسازید.

معرفی۱۰ بازی خلاقانه و آموزنده برای کودکان ۳ تا ۶ ساله

اسباب‌ بازی‌ های ساختنی

نقش اسباب‌بازی‌هاي ساختنی دراین مرحله سنی کودک بسیار پررنگ‌تر میشود، چون او دراین سن خلاق‌تر شده اسـت. تشویق شـما در زمینه ساخت و ساز‌هایش بـه او انگیزه میدهد تا از خلاقیتش بیشتر استفاده کند.

اسباب‌ بازی‌ های ساختنی کودک

قوه تخیلش را هم بسیار تقویت می کند، چون وی را وامی‌دارد بـه این بیاندیشد کـه چیز‌هایي کـه می‌سازد شبیه چـه وسایلی هستند و آن‌ها را نامگذاری میکند.

اسباب‌ بازی‌ های واقعی کودک

از آنجایی کـه کودکان دراین سن بـه بازی‌هاي نمایشی و نمادین می پردازند، دوست دارند تجهیزاتش را هم داشته باشند. مثلاً یک مکانیک کوچولو بـه یک آچار پلاستیکی نیاز دارد یا یک مادر کوچک یک جاروبرقی کوچک میـــخواهد.البته شـما هنگام خرید کنجکاوی کودک را هم درنظر بگیرید، چون کودکان دراین سن بـه کشف اسباب‌بازی‌شان خیلی علاقه دارند و ممکن اسـت خرابش کنند. پس بودجه هنگفتی بـه این اسباب‌بازی‌ها اختصاص ندهید.

معرفی فعالیت و بازی با کودک سه ساله

مـن یک کودک سه ساله دارم و همواره بـه دنبال فعالیت‌هاي آموزشی، خلاق و تخیلی برای سرگرم کردن او هستم. خوب اسـت کـه پروژه‌ها و ایده‌هاي متنوعی برای مشغول نگه داشتن کودک خود داشته باشید. همچنین داشتن لیستی از این بازی‌ها میتواند شـما را از فکر کردن و انتخاب بازی با کودک سه ساله‌تان آسان کند.

بازی با کودک سه ساله

در ادامه فهرست‌هاي متنوعی از ایده‌ها و فعالیت‌هایي کـه می توانید با کودکتان ازآن‌ها لذت ببرید، آمده اسـت. این ایده‌ها شامل بازی با کودک سه ساله در روز‌هاي بارانی، بازی در فضای باز، هنر، کار دستی و آشپزی اسـت. خودرا آماده کنید تا با کودکتان خوش بگذرانید!

سرگرمی‌ ها و بازی‌ های روزمره با کودک سه ساله

 • با عروسک‌ ها و حیوانات پولیشی پزشک بازی یا خاله بازی کنید.
 • بـه شکار رنگ‌ها بروید. یک شی رنگی برای هر رنگ رنگین کمان پیدا کنید.
 • یک موشک، اتومبیل مسابقه اي، خانه بازی یا یک آشیانه با جعبه مقوایی بسازید.
 • خمیر بازی خانگی بسازید و با آن بازی کنید.
 • یک مهمانی عصرانه ترتیب دهید و با کودکتان برقصید و شاد باشید.
 • با شلنگ یا تفنگ آب پاش آب بازی کنید.
 • یک نامه برای پدربزرگ و مادربزرگ بنویسید و آنرا در صندوق پستی بیاندازید.
 • یک برج یا سازه با استفاده از مواد بازیافتی بسازید.
 • شیشه پنجره‌ها رابا آب و سرکه و بشویید.
 • یک پازل «پازل ۳۰ قطعه‌اي برای این سن ایده آل اسـت» حل کنید.
 • سینک رابا آب پر کنید و اسباب بازی‌هاي خودرا حمام کنید.
 • پاستا یا ماکارونی خشک رابا چسب بـه کاغذ بچسبانید، سپس آن رابا آبرنگ نقاشی کنید.
 • یک قلعه با بالش‌ها و پتو‌ها بسازید، سپس در آن چرت بزنید.
 • سیخ کباب میوه‌اي درست کنید و یک میوه جدید راکه هنوز امتحان نکرده اید بخورید.
 • آتشنشان بشوید و یک آتش فرضی را خاموش کنید.
 • از کودک بخواهید تا کتاب مورد علاقه اش را برای شـما بخواند.
بررسی تأثیرات موسیقی در زندگی و ذهن کودکان

فعالیت‌های مناسب روز بارانی برای کودک سه ساله

یک مسیر با مانع در خانه ایجاد کنید. پرش از روی بالشتک ها، خزیدن زیر میز و از روی صندلی ها، پنج بار پریدن روی پادری، سپس دویدن بـه سوی میز. فقط باید از وسایل منزل و فوه تخیل خود استفاده کنید. همین و بس!

فعالیت‌های مناسب روز بارانی برای کودک سه ساله

زیر باران قدم بزنید

وقتی باران می آید، چکمه هایتان را بپوشید، بارانی و چتر بردارید و همراع کودکتان برای پیاده روی زیر باران بروید. چلپ چلوپ در گودال‌ها بپرید و زیر باران برقصید.

برای دیدن فیلم و تئاتر کودکانه به سینما بروید

آیا کودکتان را تاکنون بـه تئاتر و سینما برده اید؟ سه سالگی سنی اسـت کـه کودک می تواند بـه مدت کافی روی صندلی بنشیند تا کل فیلم را تماشا کند.

یک کارتون با هم ببینید با کودک

یک دی وی دی کارتون انتخاب کنید و باهم ببینید و پاپ کورن بخورید. بعد از یک روز طولانی کسل کننده، تفریح لذتبخشی برای شـما و کودکتان اسـت.

یک کارتون با هم ببینید با کودک

داستان بگویید

داستان گویی یک فعالیت خوب خانوادگی اسـت کـه بـه تخیل و گسترش دایره واژگان کودک کمک میکند. تلویزیون را خاموش کنید و هر یک از اعضای خانواده داستانی کوتاه و تخیلی از خود تعریف کنند.

حدس زدن حیوانات

یکی از بازیکنان وانمود می کند کـه یک حیوان «سگ، گربه، پرنده، فیل، شیر، پروانه، عنکبوت، خرگوش یا هر موجود دیگر» اسـت و دیگری باید حدس بزند او چـه حیوانی اسـت. می توانید صدای حیوان را در بیاورید، یا راه رفتنش را تقلید کنید. بازی بـه نوبت بین بازیکنان انجام می شود.

اصول انتخاب بهترین مرکز روانشناسی برای درمان افسردگی

شکار رنگ ها برای کودک 3 ساله

بـه دنبال شکار رنگ‌ها در خانه بروید. یک مسابقه بدهید و ببینید کـه چند شی با یک رنگ مشخص می توانید در خانه پیدا کنید. هر شخصی تعداد بیشتری پیدا کند، برنده اسـت.

رهبر و پیرو

یک بازیکن بعنوان رهبر انتخاب می شود و همه ی کار‌هایي کـه انجام میدهد، دیگران تکرار می کنند. این حرکات میتواند شامل پریدن، خزیدن، دویدن، یا آواز خواندن باشد. بازی میتواند داخل یا خارج از خانه انجام شود. در طی بازی همه ی بـه نوبت رهبر میشوند.

فعالیت‌ های هنری و کار دستی برای کودک سه ساله

نقاشی و رنگ آمیزی. اگر از رنگی شدن خانه و وسایل آن ناراحت میشوید، دریک روز آفتابی، رنگ‌ها و وسایل نقاشی رابه فضای باز ببرید.

فعالیت‌ های هنری و کار دستی برای کودک سه ساله

لباس‌هاي کهنه و قدیمی بر تن کودکتان کنید. اجازه دهید تا سنگ ها، برگ‌ها و هر انچه کـه میبیند را رنگ کند. آبرنگ، گواش و رنگ انگشتی برای اینکار بسیار مناسب هستند.

تخته و گچ

میتوانید در حیاط خلوت یا پیاده رو اجازه دهید کودک با گچ‌هاي رنگی بازی و نقاشی کند. گچ بـه سهولت با آب پاک می شود، اما تجربه لذتبخشی برای کودکتان ایجاد میکند.

برچسب و کتاب‌ هاي برچسب داربرای کودک

کودکان عاشق برچسب و کتاب‌هاي برچسب دار هستند. بازی با برچسب‌ها برای مدتی آن‌ها را سرگرم میکند.

کتاب‌ هاي رنگ آمیزی

کودکان رنگ آمیزی شخصیت‌هاي کارتونی مورد علاقه خودرا دوست دارند. با یک جستجوی ساده در گوگل میتوانید تعداد زیادی از صفحات رنگ آمیزی رایگان را دریافت کنید و آن‌ها را در اختیار کودکتان قرار دهید.

بازی با اکلیل

کاغذ، چسب و شیشه اکلیل را آماده کنید. با کودکتان طرحی روی کاغذ بکشید و آن رابا چسب پر کنید. سپس روی چسب‌ها اکلیل بپاشید. کودکان عاشق زرق و برق این نقاشی‌ها می شوند.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با انواع بازی ها براب کودکان 3 آشنا شدید.همچنین از انواع اسباب بازی ها هم آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا