دکوراسیون اتاق کودک

رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی در چه حالت ایده آل است و باید چگونه باشد؟

اتاق خواب کودکان از نظر روانشناسی در تمام دوران خردسالی ، منطقه خاصی برای کودک شما است ، به همین دلیل باید برای رنگ آمیزی این فضا از رنگهای سرد و گرم با نظم خاصی استفاده کنید . در حال حاضر ، متخصصان از نظر روانشناسی به دنبال بهترین رنگ ها برای اتاق خواب کودک هستند . این افراد معتقدند کودکان تحت تأثیر محیط قرار می گیرند ، پس باید با دقت بالایی از رنگ ها برای دکوراسیون اتاق خواب آنها استفاده کرد .

نقش روانشناسی رنگ بر اتاق خواب کودک

بعضی از والدین با قرار دادن اسباب بازی رنگی در اتاق خواب ، هیجان کودکان را افزایش می دهند و روند خوابیدن را به تاخیر میاندازند . ولی باید بدانید که قرار دادن اسباب بازی ها در اتاق کودک انتخاب خوبی نیست ، متخصصان از نظر روانشناسی میگویند اسباب بازی های پر سر و صدا و رنگی را هنگام خواب از کودکان خود دور کنید تا آنها آرام تر بخوابند .البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نکات خرید فرش اتاق کودک را بخوانید.

رنگهای اتاق خواب کودک

روانشناسان با انجام تست هایی بر روی کودکان دریافته اند چه رنگهایی برای کودکان مناسب است و باعث شادی آنها می شود . در ادامه به تشریح این رنگ ها می پردازیم . اگر دانش خود را در مورد رنگها و تاثیرات آنها بر کودکان افزایش دهید ، می توانید با توجه به اصول روانشناسی بهترین رنگ را برای اتاق خواب کودک خود انتخاب کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک را بخوانید.

رنگهای اتاق خواب کودک

بهتر است که برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان در انتخاب رنگ برای دکوراسیون اتاق خواب از آنها نیز نظر خواهی کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی فکری برای کودک 2 ساله را بخوانید.در مجموع در انتخاب رنگ مناسب هیچگاه اهمیت روانشناسی رنگ ها را فراموش نکنید ، تا از این طریق محیطی زیبا تر را برای فرزند تان ایجاد کنید .

مهمترین نکات هنگام خرید فرش اتاق کودک که باید به آن ها توجه کنیم

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق کودک می تواند بر روحیه آنها تأثیر مثبتی به جای بگذارد . در واقع کودکان می توانند نسبت به برخی رنگ ها حساسیت بیشتری از خود نشان دهند ، بنابراین عاقلانه رنگ را انتخاب کنید . در این مقاله قصد داریم بهترین رنگ ها از نظر روانشناسی برای دکوراسیون اتاق خواب کودک را شرح دهیم

رنگ گرم و سرد

Warm colors

رنگ گرم

رنگهای گرم حس صمیمیت و راحتی را به کودکان القاء میکنند . رنگ‌‌های گرم شامل رنگ‌‌های قرمز ، زرد و نارنجی هستند . باید بدانید این رنگ‌‌ها دارای حس شور و هیجان بوده و از این رو جنب و جوش کودکان را افزایش میدهند .

Cool colors

رنگ های سرد نماد آرامش و سکون هستند . در مجموع رنگ های سرد حس آب ، آسمان و حتی یخ و برف را به ما یادآوری می کنند . میتوانید از این رنگهای آرامش بخش برای رنگ آمیزی اتاق خواب کودک خود استفاده کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله طراحی و دکوراسیون اتاق خواب کودک را بخوانید.

Cool colors

رنگ های خنک شامل بنفش و سبز و آبی می باشد ، اما رنگ های دیگری هم وجود دارد که از آن ها به عنوان رنگ های سرد نام برده می شود ، این رنگها شامل خاکستری و سفید و سیاه هستند . حال که رنگها را شناخته اید ، در ادامه می خواهیم رنگهای مناسب برای دکوراسیون رنگی اتاق خواب کودک از نظر روانشناسی را شرح دهیم ، با ما همراه باشید .

روانشناسی رنگ سبز ( green color )

از نظر روانشناسی رنگ سبز شفا بخش است . همان طور که میدانید رنگ سبز حس جذاب طراوت طبیعت و حال و هوای بازی کردن در خارج از منزل را در ذهن کودک تداعی می کند ، به گفته برخی محققان رنگ سبز هوش کودکان را افزایش میدهد .

روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز به خصوص برای کودکانی که اغلب اوقات تکالیف خود را در اتاق خواب انجام می دهند انتخاب عالی است . این رنگ از نظر روانشناسی تمرکز کودکان را افزایش می دهد . با این حال سایه های تیره تر سبز مانند هر رنگ سرد دیگری باعث تاریک شدن فضای اتاق می شود . روانشناسان توصیه می کنند از این رنگ به طور دقیق استفاده کنید ، زیرا استفاده بیش از حد این رنگ کودک شما را افسرده می کند .

طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک با چند ترفند ساده و ارزان

رنگ نارنجی (Orange )

نارنجی رنگ روشن و شاد سرشار از حس صمیمیت، خوشی و سرزندگی است و اشتهای کودک را افزایش می دهد . این رنگ تاثیر شگرفی بر تقویت روابط اجتماعی و نیز ارتباط کودکان با دیگران می گذارد . این رنگ به طور کلی اعتماد به نفس کودکان را افزایش می دهد .

رنگ نارنجی

روانشناسان به این موضوع تاکید می کنند. درست است این رنگ کودکان خجالتی را اجتماعی تر می کند ، اما استفاده زیاد از این رنگ در اتاق خواب کودک می تواند باعث عصبانیت و خشم فرزند شما شود . بار دیگر تکرار می کنیم ، رنگهای اتاق خواب کودک را از نظر روانشناسی درست درک کنید .

روانشناسی رنگ زرد (yellow )

رنگ زرد یکی از رنگ پر کاربرد برای دکوراسیون اتاق خواب کودک است . Color yellow از نظر روانشناسی احساس شادابی ، انرژی بالا و حس بشاش بودن را در کودکان شما افزایش میدهد ، در عین حال رنگ زرد تنش های عصبی کودکان شما را کاهش میدهد .

روانشناسی رنگ زرد

کودکانی که در اتاق با رنگ زرد بازی یا مطالعه می کنند دارای تمرکز بیشتر هستند و نیز حافظه بهتر دارند . اما استفاده از این رنگ به تنهایی در اتاق خواب کودک می تواند اختلالاتی ایجاد کند . از نظر روانشناسی استفاده زیاد از رنگ زرد در اتاق خواب کودک ، باعث می شود کودکان دیرتر بخوابند و در طول روز نیز بیشتر احساس خستگی کنند .

بهتر است از رنگ زرد به عنوان رنگ لهجه در کنار رنگ های خاکستری ، آبی یا سبز برای دکوراسیون اتاق خواب کودک استفاده کنید . این کار جلوه زیبایی به اتاق خواب کودک بخشیده و از نظر روانشناسی باعث آرامش کودکان میشود .

راهنمای خرید سرویس خواب کودک + بررسی نکات مهم هنگام خرید سرویس خواب

روانشناسی رنگ سفید ( White color )

رنگ سفید در دکوراسیون حرف اول را می زند و تاثیر بسیار مثبتی بر روحیه کودکان دارند . White color از نظر روانشناسان بهترین رنگ برای دکوراسیون اتاق خواب کودک است . در مجموع سفید یک رنگ روشن و لطیف است که باعث آرامش کودکان می شود .

روانشناسی رنگ سفید

برای انتخاب رنگ های حامی وقت بگذارید و محیط را دقیق و اصولی بررسی کنید .

رنگ صورتی ( Pink color )

رنگ صورتی و مرجانی برای اتاق کودک بسیار مناسب است . از نظر روانشناسی این رنگ آرامش بخش است و می تواند ضربان قلب را کاهش دهد به همین دلیل میتوان از آن برای دکوراسیون اتاق خواب کودک استفاده کرد . رنگ صورتی از نظر روانشناسی اتاق خواب را به یک محیط امن تبدیل کرده و احساس امنیت خاطر را در فرزندان افزایش میدهد .

رنگ صورتی

این رنگ، خواب کودکان را عمیق تر میکند ، با این رنگ کودکان در طول روز کمتر احساس خستگی میکنند . صورتی از آنجا که بسیار آرامش بخش است ، هم برای پسران و هم برای دختران رنگ فوق العاده ای است ، استفاده از این رنگ به عنوان رنگ لهجه انتخاب خوبی است .

روانشناسی آبی روشن ( light blue )

آبی جزو رنگ های اصلی و رنگی سرد است . از نظر روانشناسی این رنگ برای اتاق خواب کودک بسیار مناسب است ، زیرا آرامش خاص و حس مثبتی را در اختیار کودکان قرار داده و اعتماد به نفس آنها را افزایش می دهد .

روانشناسی آبی روشن

در مجموع نباید بیش از حد از این رنگ در دکوراسیون اتاق کودک استفاده کرد . از نظر روانشناسی استفاده بیش از حد این رنگ در اتاق خواب کودک ، فرزند شما را افسرده و بی حوصله می کند . استفاده از آبی همراه لهجه های مناسب رنگی برای کودکانی که دارای مشکلات رفتاری هستند بسیار مناسب است ، زیرا استرس کودکان را کاهش می دهد .

نحوه ی چیدمان اتاق کودک با وسایل ساده + ایده‌هایی متفاوت

رنگ آبی روشن حس مثبتی را در کودکان ایجاد میکند . به طور کلی از رنگهای ملایم و گرم مانند آسمانی یا آبی کم رنگ در اتاق فرزند خود استفاده کنید و محیطی آرام تر در اختیار کودک خود قرار دهید . در واقع گفته می شود که رنگ های آبی روشن باعث کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون می شوند .

روانشناسی رنگ بنفش (Purple )

رنگ بنفش اغلب به عنوان نایب قهرمان در روانشناسی رنگ شناخته میشود ، این رنگ حس شجاعت و اعتماد به نفس کودکان را افزایش میدهد .

روانشناسی رنگ بنفش

بنفش از نظر روانشناسی رنگی الهام بخش بوده و قدرت تفکر و تصمیم گیری را افزایش میدهد . اضافه کردن رنگ بنفش به اتاق کودک می تواند تنش های عصبی فرزند شما را بسیار کاهش دهد . از نظر روانشناسی اگر کودکی حساس دارید ، بهتر است از رنگ بنفش به عنوان رنگ لهجه در رنگ آموزی اتاق استفاده کنید . به طور کلی رنگ بنفش به صورت خام در اتاق خواب کودک میتواند احساسات کودک را بهم بریزد و حس مبهمی به او دهد .

رنگ طوسی (Gray color )

خاکستری هنگامی که به عنوان رنگ برجسته در دکوراسیون اتاق استفاده می شود می تواند بسیار چشمگیر باشد ، اما تبدیل آن به رنگ غالب در هر اتاق می تواند منجر به احساس تنهایی شود .

رنگ طوسی

اگر می خواهید رنگ خاکستری را در اتاق کودک خود استفاده کنید ، بهتر است این رنگ را با تنالیته های روشن ترکیب کنید .

روانشناسی رنگ قرمز (Red color )

رنگ قرمز انرژی بخش و هیجان انگیز است . در واقع می تواند ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهد و اشتها را تحریک می کند . در حالی که رنگ قرمز محرک است ، می تواند احساس خشم و خصومت بیشتری را نیز ایجاد کند . بنابراین مراقب باشید از این رنگ در اتاق خواب زیاد استفاده نکنید ، زیرا این رنگ باعث افزایش انرژی شده و میتواند کودک شما را خشمگین کند .

روانشناسی رنگ قرمز

به طور معمول ، رنگ قرمز برای دیوارهای برجسته عالی است . از نظر روانشناسی استفاده زیاد از این رنگ در دکوراسیون اتاق خواب میتواند کودکان شما را خشمگین و عصبی کند .

10 نکته برتر برای طراحی و دکوراسیون اتاق خواب کودک

روانشناسی رنگ قهوه ای ( Brown color )

رنگ قهوه ای با احساس امنیت ، اعتبار و اطمینان خاطر رابطه نزدیکی دارد و باعث ایجاد آرامش و راحتی می شود . قهوه ای با رنگ های تند و گرم به خوبی هماهنگ می شود و میتوان از آن به عنوان رنگ زمینه استفاده کرد و محیط اتاق خواب را زیباتر کرد . اما زیاده روی از آن به خصوص در اتاق کودک ، فضا را تاریک و ناخوشایند می کند . از نظر روانشناسی اگر کودکان حساسی دارید از این رنگ به صورت خام در دکوراسیون اتاق خواب استفاده نکنید .

روانشناسی رنگ قهوه ای

بهتر است برای روشن شدن فضا از این رنگ در کنار رنگهایی مانند سفید ، خاکستری و بژ استفاده کرده و محیط خواب را زیبا تر کنید .

سخن پایانی

شما در این مقاله با رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی آشنا شدید.همچنین از روانشناسی رنگها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا