آموزش و تحصیلمهارت

روش صحیح درس خواندن | اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

روش صحیح درس خواندن به لوازم و عواملی نیاز دارد که لازم است آن‌ها را فرا بگیرید. درس خواندن برای بسیاری از دانش آموزان از سخت‌ترین کارهای دنیاست. علت این امر می‌تواند عدم آگاهی آن‌ها از روش‌های صحیح و اصولی مطالعه باشد. در واقع درس خواندن هنری‌ست که ظرافت‌‌های خاص خود را دارد، در صورتی که این ظرافت ‌ها به کار گرفته شود، موفقیت حتمی است. بسیاری از دانشجویان از همان دوران ابتدایی به دنبال روش‌های صحیح درس خواندن و یادگیری بوده‌اند. از شیوه‌هایی مانند حفظ کردن گرفته تا حبس کردن خود در یک اتاق استفاده می‌کنند تا مطالب را در ذهن خود ذخیره کنند. اما گاه متوجه می‌شوند تمام آنچه که خوانده‌اند فراموش کرده و تنها وقت خود را هدر داده‌اند. برای حل این مشکل چه باید کرد؟ در ادامه توضیح داده‌ایم که می‌توانید از روش‌های مؤثرتری در این زمینه استفاده کنید.


برای مطالعه بیشتر: مهارت آموزی چیست و چگونه باعث ایجاد شغل می شود؟


مهارت‌های لازم برای روش صحیح درس خواندن

برای این که یک روش صحیح درس خواندن داشته باشید، ابتدا باید چند مهارت مهم و پایه‌ای را بیاموزید.

مهارت گوش دادن

شما حرف‌ها و صداها را می‌شنوید، اما معنایش این نیست که آن‌ها را درک می‌کنید. اگر بخواهید گوش بدهید، موضوع فرق می‌کند. هرچه با دقت‌‌تر گوش دهید، بیشتر موضوع را درک می‌کنید. به جرات می‌توان گفت که ناتوانی و ضعف در گوش دادن، علت بسیاری از مشکلات ارتباطی و یادگیری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت گوش دادن کلیک کنید.

مهارت گوش دادن

مهارت یادداشت ‌برداری

یادداشت‌ برداری مهارتی است که به درک بهتر مطلب و تکمیل دانسته‌‌ها کمک می‌کند و با جزوه ‌نویسی فرق دارد. در واقع یادداشت ‌برداری به معنای انتخاب و ثبت نکات کلیدی و مهم است.

چگونه در دوران شیردهی با استرس مقابله کنیم؟ + چه علامتی در کودک نشان دهنده ی استرس مادر است؟

روش صحیح درس خواندن | مهارت پرسیدن

پرسش‌های شما نشان‌دهنده دقت، ظرافت، نکته ‌سنجی و مهارتتان در یادگیری است. پس از سوال پرسیدن نترسید و به موقع و به جا سوال بپرسید. در این زمینه مطالعه مقاله مهارت سوال پرسیدن می‌تواند مفید باشد.


این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: دوره  نوجوانی و چالش های آن را بشناسید


مهارت خلاصه ‌نویسی

خلاصه به معنای مرور مطلبی‌ست که خوانده‌اید. در واقع بیان مجددی از نکات اصلی به زبان خود شما است. یک خلاصه نه ‌تنها باید شامل نکات اصلی باشد، بلکه باید بیان‌ کننده روابط میان نکات اصلی هم باشد. خلاصه باید از انسجام مناسبی برخوردار باشد، یعنی ارتباط منطقی بین جمله‌ها وجود داشته باشد و به زبان خود فرد نوشته شود.

مهارت خلاصه ‌نویسی در درس خواندن
Student reading a book and writing the notes

اصول مطالعه مؤثر در روش صحیح درس خواندن

برای آن که یک روش صحیح درس خواندن داشته باشید، ابتدا باید اصولی را با دقت اجرا کنید. زیرا فقط با رعایت این اصول می‌توانید بهتر بیاموزید و از وقت خود حداکثر استفاده را ببرید. برخی از این اصول عبارتند از:

1- تعیین هدف

شما باید قبل از مطالعه برای خودتان هدفی را مشخص کنید، به این معنی که این درس را به چه منظوری می‌خواهید مطالعه کنید، آیا فقط نکته‌های اصلی درس را می‌خواهید یا قصد دارید همه مطالب کتاب را بفهمید.

2- تعیین مدت زمان مطالعه

باید معلوم کنید چه مقدار زمان می‌خواهید صرف مطالعه کنید. تعیین زمان و مقدار مطالعه به فرد آرامش می‌دهد و این آرامش موجب افزایش میزان یادگیری و سرعت مطالعه می‌شود.


بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید: انواع  روش های تدریس ابتدایی

6 کارکرد اجتماعی نهاد خانواده

3-مطالعه فعالانه داشته باشید

دانش‌آموزی که به منظور یادگیری و به صورت هدفدار مطالعه می‌کند، برای یادگیری بهتر باید مطالعه فعال داشته باشد. شما می‌توانید با خلاصه‌ برداری، حل تمرین، علامت‌گذاری و گزینش نکته ‌های مهم، مطالعه خودتان را فعال کنید.

4- جدیت داشته باشید و در عین حال به خود استراحت دهید

وقتی تصمیم به مطالعه می‌گیرید، فورا شروع کنید و اجازه ندهید افکار مزاحم مانع شما شود. برای داشتن یک مطالعه مفید و به منظور داشتن درک بهتر مطالب باید پس از حدود 45 دقیقه مطالعه به خود استراحت کوتاهی (15 ـ 10 دقیقه) بدهید.

جدیت داشته باشید و در عین حال به خود استراحت دهید

روش پس‌ ختام از روش های صحیح درس خواندن

یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌های صحیح درس خواندن روش (پس‌ ختام) است که شامل شش مرحله می‌باشد. این مراحل عبارتند از:

 • (پ) پیش‌خوانی

اگر می‌خواهید مطالب یک کتاب یا فصلی از یک کتاب را یاد بگیرید، ابتدا به سرعت تمام آن فصل را یک بار از نظر بگذرانید تا یک برداشت کلی از موضوع‌ها و مفاهیم آن فصل به دست بیاورید. مرحله پیش‌خوانی به شما کمک می‌کند که علاوه بر یک آشنایی مقدماتی با موضوع، نکات اصلی و فرعی را تا حد بسیار زیادی تشخیص دهید.

 • (س) سوال کردن

این مقاله شاید جالب باشد:10 نکته برتر برای طراحی و دکوراسیون اتاق خواب کودک


درس خواندن

بعد از پشت سر گذاشتن مرحله پیش‌خوانی و آشنایی کلی با مطالب، سعی کنید در رابطه با موضوع مطالعه سوال‌هایی را طرح کنید. سوال‌گذاری ممکن است وقت شما را بگیرد و کمی مشکل باشد، ولی به طور چشمگیری تمرکز حواس، دقت و سرعت عمل شما را افزایش می‌دهد و موجب سهولت یادگیری شما می‌شود.

 • (خ) خواندن
معرفی خصوصیات کودک مستقل + بررسی توصیه‌‌های مهم برای تربیت فرزندان توانمند و مستقل

همه ما وقتی درس می‌خوانیم، منظورمان این است که درس را یاد بگیریم، بفهمیم، حفظ کنیم و به خاطر بسپاریم، برای همین سعی می‌کنیم خط به خط کتاب و جزوه را بخوانیم، حفظ کرده و در ذهن خود تکرار کنیم. در حالی که هدف از مرحله خواندن یادگیری و به خاطر سپردن مطالب نیست. هدف از مرحله خواندن فقط فهمیدن و انتقال اطلاعات از کتاب به یادداشت ‌است.

 • (ت) تفکر

سعی کنید هنگام خواندن در مورد مطالب و مثال‌ها فکر کنید و از مطالب تصویرسازی ذهنی داشته باشید.

(ت) تفکر
 • (آ) از حفظ گفتن

پس از پشت سر گذاشتن دو مرحله قبل یعنی خواندن و تفکر سعی کنید مطالب مهم آن را برای خودتان بازگو کنید. مطالب مطالعه شده را به زبان خودتان و آن ‌طور که راحت‌ تر هستید، بازگو کنید. از حفظ گفتن به شما کمک می‌کند بخش‌هایی را که خوب یاد نگرفته‌اید، تشخیص دهید و آن‌ها را از نو بخوانید.

 • (م) مرور کردن

وقتی تمام فصل‌‌ها را خواندید، در فاصله‌های مناسب مطالب مطالعه شده را مرور کنید. مهم‌ترین قسمت مطالعه که سبب ثبت اطلاعات در لایه‌های زیرین ذهن می‌شود و جلوی فراموشی را می‌گیرد، مرور کردن است.


بیشتر بخوانید: 10مزیت مهم یادگیری زبان فرانسه برای ما فارسی زبانان


روش صحیح درس خواندن و داشتن تمرکز حواس

تمرکز حواس یعنی به حداقل رساندن عوامل حواس‌پرتی. شاید بتوان گفت مطالعه، جدی‌ترین فعالیتی است که تمرکز در آن نقش اساسی و محوری دارد. شاید بارها حین مطالعه متوجه شده‌اید که فقط چشمانتان از روی عادت روی کلمات و خطوط می‌دود، بدون آن‌ که حواستان به آن باشد. این موضوع ممکن است شما را خسته و کسل کرده و وقت زیادی را از شما بگیرد. برای کسب اطلاعات در زمینه عوامل حواس پرتی و کسب مهارت تمرکز کلیک کنید.

۵ کاری که خانواده‌های سالم انجام میدهند.

افزایش و تقویت تمرکز در روش صحیح درس خواندن

کنترل اضطراب

اضطراب به خودی خود بد نیست. از نظر روان‌شناسی، وجود میزانی از اضطراب برای تحریک انگیزه‌ها لازم است. مشکل زمانی شروع می‌شود که شدت اضطراب افزایش یابد. اضطراب زیاد نه فقط کمکی به یادگیری و موفقیت نمی‌کند، بلکه مانعی برای آن محسوب می‌شود. برای کنترل و درمان اضطراب کلیک کنید.

کنترل اضطراب در درس خواندن

تقویت روانی

می‌توانید روش‌ هایی را برای تقویت روانی و افزایش روحیه پیدا کنید. روحیه جسارت و جرات را در خود تقویت کنید، امیدوار و بااراده باشید تا میزان تسلط‌ شما افزایش یابد.

کنترل افکار مزاحم

بین موانع تمرکز حواس، افکار مزاحم نقش مهم‌تری دارند. معمولا این افکار منشأ ذهنی و درونی دارند که باید از آن دوری کرده و آن‌ها را کنترل کرد. این عوامل شامل یادآوری خاطرات تلخ و شیرین یا غوطه ‌ور شدن در تخیلات یا مواردی مثل احساس درد، رنج، غم و غصه، نگرانی، گرسنگی و تشنگی یا سردی و گرمی، ترس، خشم و شادی، سردرد و… است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رهایی از افکار منفی و مزاحم کلیک کنید.

نکات مهم در انجام روش های صحیح درس خواندن

نکات مهم در انجام روش های صحیح درس خواندن

برخی از شیوه‌ها و نکات موثر برای مطالعه که به یادگیری بهتر می‌انجامد عبارتند از:

 • پیش از شروع برنامه ریزی داشته و مشخص کنید چه مباحثی را می‌خواهید بخوانید.
 • سعی کنید در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید.
 • مکان مطالعه و درس خواندن را به صورت متناوب تغییر دهید.
 • با صدای بلند بخوانید، گویی برای خود در حال تدریس هستید.
 • مطالعه گروهی و انجام تکالیف به صورت گروهی، مثل رفتن به کتابخانه و تبادل نظر در یافتن پاسخ درست در افزایش انگیزه و آمادگی بسیار مؤثر است.
 • از فلش کارت‌های مرتبط استفاده کنید.
 • از خودتان امتحان بگیرید.
 • مبحثی را بر اساس سلیقه حذف نکنید، هر قسمت از درس اهمیت خود را دارد.
 • استراحت و خواب کافی را فراموش نکنید.
 • خود را غرق جزوه‌ها و منابع درسی متعدد نکنید.
تاثیر طلاق والدین بر نوجوانان

بسیاری از افراد در انجام روش‌های ذکر شده با مشکل مواجه می‌شوند و اغلب ناامیدی به سراغشان می‌آید. به همین دلیل توصیه می‌شود از مشاوره تحصیلی استفاده کنید. مشاور روش‌های درس خواندن را با جزئیات و متناسب با شرایط و شخصیت شما آموزش می‌دهد.

سخن پایانی

ما در این مقاله با اصول مهم در درس خواندن و مطالعه آشنا شدید.همچنین از روش های صحیح در س خواندن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://b2n.ir/z47150https://tinyurl.com/5e8u7z5e
https://u.to/7lIUHAhttps://cutt.ly/0Dwp6cO
https://zi0.ir/hvpKUhttp://tny.im/rIa

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا