بازی و سرگرمی

۲۴ بازی ‌گروهی مختلف برای دورهمی‌های دوستانه

بازی فقط مخصوص بچه‌ها نیست. بازی ‌های گروهی هیجان انگیز و مفرح می‌توانند بهترین گزینه برای سپری کردن اوقات در مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی باشد. اما انتخاب یک بازی مناسب ممکن است آسان نباشد. بسته به تعداد افراد، سن و علاقه‌ به فعالیت‌های فیزیکی گزینه‌های مختلفی دارید. ما در ادامه این مطلب ۲۴ بازی گروهی مختلف را که مناسب مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی هستند به شما معرفی کرده‌ایم.

بازی

بازی فقط ابزاری برای تفریح و سرگرمی نیست. بعضی سازمان‌ها حتی از آن برای یادگیری و تقویت روحیه تیمی بهره می‌گیرند. چراکه بازی‌های گروهی کمک می‌کنند تا همکاران‌تان را بهتر بشناسید و روابط دوستانه‌ای با آن‌ها برقرار کنید. از دیگر مزایای بازی‌های گروهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


برای مطالعه بیشتر: 10نکته برتر برای طراحی و دکوراسیون اتاق خواب کودک


  • تشکیل تیم و تقویت روحیه‌ٔ کار تیمی؛
  • تقویت انرژی و روحیه‌؛
  • ایجاد حس صمیمیت و دوستی؛
  • افزایش تعلق خاطر به محیط کار، مدرسه و …

پس چه بهتر که در دورهمی‌ها، در کنار گپ‌وگفت‌ و صحبت از اخبار، زمانی را هم به بازی گروهی اختصاص دهیم. در ادامه بسته به محیط و تعداد افراد بازی های گروهی متنوعی را به شما معرفی می‌کنیم.

بازی‌ گروهی ساده

این بازی‌ها به ابزار خاصی نیاز ندارند و در محیط خانه به‌راحتی انجام می‌شوند. در بعضی از این بازی های گروهی فقط کافی است چند نفر دور هم جمع شوند. به همین سادگی! این بازی‌ها را می‌توانید در قالب بازی چهار نفره یا بیشتر انجام دهید.


این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: آموزش صحیح درس خواندن | اصول مهم در درس خواندن و مطالعه


۱. نقاش نابینا

در این بازی افراد به گروه‌های دونفره تقسیم می‌شوند و اعضای هر گروه پشت به هم می‌نشینند. نفر اول یک تصویر و نفر دوم در هر گروه یک کاغذ سفید و یک قلم در اختیار دارند. کسی که تصویر در دست اوست، باید بدون اشاره‌ مستقیم به محتوای تصویر، آن را برای هم‌گروهی خود شرح دهد و نفر دوم آنچه را که متوجه می‌شود، روی کاغذ بکشد. در پایان، گروهی که نقاشی‌اش بیشترین شباهت را به تصویر دارد، برنده خواهد شد.

۲. چشمک مرگ

چشمک مرگ

به تعداد افراد حاضر کارت سفید لازم دارید. روی دو تا از کارت‌ها کلمات قاتل و کارآگاه و روی مابقی، کلمه‌ مقتول را بنویسید و به هر شخص یک کارت بدهید. کارآگاه را همه می‌شناسند. شخصی که کارت قاتل را برداشته، به صورت پنهانی به بقیه چشمک می‌زند و با چشمک او قربانی‌ها می‌میرند. کارآگاه باید قاتل را پیدا کند. زمانی‌که کارآگاه موفق به یافتن قاتل شد، قاتل قبلی کارآگاه می‌شود و کارت‌ها دوباره به صورت تصادفی بین بازیکنان پخش می‌شوند.

مشاوره آنلاین چه مزایایی دارد؟

۳. نخند

به صورت دایره کنار هم قرار بگیرید. هر بازیکن به نوبت، در حالی که به چهره‌ی فرد کنار دستی خود نگاه می‌کند، باید بخندد و سعی کند که او را بخنداند. هرکس که بخندد، بازنده محسوب می‌شود و کسی که تا پایان هر دور از بازی نخندد، برنده‌ این بازی ساده و جالب است.

۴. صندلی موزیکال

هرچند که این بازی از نوستالژی‌های کودکی بسیاری از ماست، می‌توانید آن را در دورهمی‌های بزرگ‌ترها نیز انجام دهید. تعداد شرکت‌کنندگان را در نظر بگیرید و یکی کمتر از کل این تعداد صندلی را به صورت دایره‌ در کنار هم بچینید. مثلا اگر 9 نفر هستید، 8 صندلی را به شکل دایره کنار هم قرار دهید. یک آهنگ پخش کنید. زمانی‌که آهنگ تمام شد، همه باید سعی کنند روی یک صندلی بنشینند و کسی که موفق به نشستن نشود، بازنده است. این بازی را چند دور اجرا کنید. کسی که در دور آخر، یعنی مرحله‌ی دونفره برنده شود، برنده کل بازی است.

صندلی موزیکال

۵. اسمشو بگو

آهنگی را انتخاب کنید و 5 ثانیه از آن را پخش کنید. هر کس که بتواند نام آهنگ یا نامی نزدیک به‌ آن را بگوید، برنده است.

۶. بازی دروغ یا حقیقت

هر بازیکن یک دروغ و دو حقیقت را در مورد خودش در نظر می‌گیرد. همه به شکل گرد در کنار هم می‌نشینند. نفر اول دو حقیقت و یک دروغ را در مورد خودش بیان می‌کند و نفر سمت راستیِ او باید حدس بزند که کدام‌یک از گفته‌هایش دروغ است. اگر درست حدس بزند بازی با خود او ادامه می‌یابد، وگرنه از بازی خارج می‌شود. کسی که تا آخر بازی در دایره بماند، برنده نهایی بازی است.


بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید: 10 مزیت مهم یادگیری زبان فرانسه برای ما فارسی زبانان


۷. بگو چیه؟

تعدادی اشیا را داخل یک سبد بریزید. به نوبت چشم شرکت‌کنندگان را ببندید و از آن‌ها بخواهید که یکی از اشیای داخل سبد را بردارند و با لمس آن حدس بزنند که آنچه از سبد برداشته‌اند، چیست. البته باید سبد را طوری بپوشانید که شرکت‌کنندگان نتوانند محتویات آن را ببینند.

۸. بازی منجمد شو

از یک نفر بخواهید در یک مکان به شکل یک مجسمه با شکلکی خاص بایستد. بقیه اعضا باید بلافاصله تشخیص دهند که مجسمه کیست و در همان‌جایی که هستند، مانند او مجسمه شوند. بخش جالب این بازی شکلک‌های خنده‌داری است که مهمان‌ها به خود می‌گیرند.


درباره ی مهارت آموزی چیست و چگونه باعث ایجاد شغل می شود چه می دانید؟

اختلال اضطراب فراگیر را بشناسیم

۹. حدس بزن کیه

اسم هر شرکت‌کننده را روی یک تکه کاغذ بنویسید. کاغذها را تا زده و درون یک جعبه بریزید. هر کس باید یک کاغذ از جعبه بردارد و شخصی را که اسم او روی کاغذ نوشته شده، توصیف کند. بقیه باید با توجه به توضیحات او، شخص موردنظر را شناسایی کنند. این بازی را می‌توانید به صورت تیمی نیز انجام دهید.

۱۰. بازی پانتومیم

 بازی پانتومیم

یکی از ساده‌ترین و مفرح‌ترین بازی‌ های گروهی، پانتومیم است. احتمالا نیاز به معرفی ندارد اما در این بازی افراد به دو گروه تقسیم می‌شوند. هر بار یک گروه برای گروه دیگر کلمه‌ای تعیین و به یکی از اعضای آن اعلام می‌کنند. آن عضو باید با حرکات دست و بدن و بدون کلام، آن کلمه را برای هم‌گروهی‌هایش نمایش دهد تا آنها در زمان مشخص شده موفق به شناسایی کلمه موردنظر شوند. گروهی که بیشترین حدس درست را داشته باشد برنده است.

می‌توانید به جای کلمه، عبارت، جمله یا ضرب‌المثل انتخاب کنید. تعیین قواعد بازی با خودتان است.

۱۱. مشاعره

مشاعره هم از آن بازی‌های نوستاژیک است. یک بازی خانوادگی یا دوستانه که در هر جمعی می‌توانید آن را بازی کنید، فقط کافی است کمی ذوق شعر داشته باشید. اگر هم خیلی اهل شعر نیستید یا حافظه خوبی برای به‌خاطر سپردن اشعار ندارید، می‌توانید شعر را با اسم جایگزین کنید: اسم خاص، اسم پسرانه یا دخترانه، اسم شهر یا کشور و جایگزین‌های متنوع دیگر.


این مقاله شاید جالب باشد: دوره نوجوانی و چالش های آن را بشناسید


بازی‌ گروهی با ابزار خاص

البته منظور از ابزار خاص، وسایل پیچیده و آنچنانی نیست. اما در این بازی های گروهی به چیزی بیشتر از کاغذ و قلم یا چند صندلی نیاز دارید. بعضی از این بازی‌ها در گروه‌های پرجمعیت هیجان‌انگیزتر هستند.

بازی‌هایی که برای تیم‌های پرجمعیت انتخاب می‌کنید، باید سازماندهی‌شده باشند. دستورالعمل‌های بازی نباید خیلی پیچیده باشد و همه‌ٔ اعضا باید درگیر بازی شوند. قبل از انتخاب بازی‌ها، سن و توانایی‌های فیزیکی بازیکنان را در نظر بگیرید.

۱۲. بازی طناب‌کشی یک بازی گروهی مفرح

 بازی طناب‌کشی یک بازی گروهی مفرح

اعضا را به دو تیم تقسیم کنید؛ به‌طوری‌که هر دو تیم از لحاظ قدرت بدنی با هم برابر باشند. به این ترتیب انجام بازی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد و جذاب‌تر خواهد بود. یک طناب با طول و مقاومت مناسب انتخاب کنید و هر سر طناب را در اختیار سردسته‌ی تیم‌ها بگذارید. تیمی که زمین بخورد یا طناب را رها کند، بازنده است. همچنین می‌توانید یک خط جداکننده بین دوتیم بکشید. هر تیمی که وارد زمین تیم مقابل شود، بازنده است.

اصول انتخاب بهترین مرکز روانشناسی برای درمان افسردگی

۱۳. دمشو بگیر

یک بازی خانوادگی مفرح دیگر! به گروه‌های سه نفره تقسیم شوید. اعضای هرگروه به ترتیب قد و پشت سرهم، به‌طوری‌که بلندقدترین فرد در ابتدای صف باشد، قرار بگیرند. یک تکه پارچه را به‌عنوان دم به کمرِ نفرِ آخر در هر تیم، یعنی کوتاه‌قدترین عضو، ببندید. هر تیم باید سعی کند که دم تیم‌های دیگر را گرفته و بکشد. تیمی که بیشترین دم را جمع کند، برنده است.

۱۴. بازی مافیا

شرکت‌کنندگان در این بازی به دو دسته اصلی مافیا (یا دزدها) و شهروندان تقسیم می‌شوند. بسته به تعداد افراد، شهروندان نقش‌های مختلفی شامل پلیس و پزشک می‌گیرند. در آغاز بازی یک نفر به عنوان حاکم یا کدخدا انتخاب می‌شود. با پخش کردن کارت‌ها بین افراد نقش‌ها مشخص می‌شود. کسی نباید نقش خود را فاش کند.


این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: انواع روش های تدریس ابتدایی


سپس کدخدا اعلام می‌کند که شب شده و همه باید چشم‌ها را ببندند. با اعلام کدخدا مافیا چشم‌ها را باز می‌کنند، یکدیگر را می‌شناسند، تصمیم به حذف یکی از شهروندان می‌گیرند و به خواب می‌روند. همه این‌ها را با زبان اشاره و بدون اینکه شهروندان متوجه شوند، انجام می‌دهند. با اعلام کدخدا روز می‌شود. در هر روز شرکت‌کنندگان باید با بررسی سرنخ‌ها و واکنش‌های افراد یکدیگر را قانع کنند که اعضای مافیا را شناسایی کرده‌اند و برای حذف آنها به توافق برسند. در این بین اعضای مافیا هم با در پوست شهروند هدف خود را پیش می‌برند! بازی تا جایی ادامه دارد که یکی از دو گروه مافیا یا شهروندان برنده شوند.

این بازی دارای کارت‌های مخصوصی است که نقش افراد را تعریف کرده‌اند. اما شما می‌توانید خودتان نقش‌ها را روی کاغذی نوشته و ویژگی‌ آنها را مشخص کنید.

۱۵. بازی دبرنا یک بازی گروهی خانوداگی و دوستانه

 دبرنا

یکی دیگر از بازی های دورهمی هیجان‌انگیز دبرنا است. این بازی دارای تعدادی کارت است که اعداد بین ۱ تا ۹۹ در خانه‌های مختلف روی آنها نوشته شده است. یک کیسه سفید هم دارد که مهره‌هایی با اعداد ۱ تا ۹۹ روی آنها نقش بسته است. بسته به تعداد شرکت‌کنندکان هر نفر تعداد مشخصی کارت می‌گیرد. یک نفر هم کیسه را می‌گیرد و مسئول درآوردن مهره‌ها و خواندن عدد آنها می‌شود. پیش از شروع بازی باید یکی دو مشت لوبیا بیاورید و بین افراد پخش کنید.

حالا دارنده کیسه شروع به درآوردن مهره‌ها و خواندن اعداد می‌کند. هر فردی که آن عدد را در کارت‌هایش داشت، جای آن را با لوبیا پر می‌کند. در پایان کسی که زودتر از دیگران یک ردیف از اعداد را پر کرد، با گفتن دبرنا برنده شدنش را اعلام می‌کند. می‌توانید به جای یک ردیف، پر کردن کامل یک یا چند کارت را برای برنده شدن تعیین کنید.

راه های افزایش عزت نفس و تاثیر آن در سلامت روان

بازی گروهی برای تیم‌های کم‌جمعیت

اگر تعداد داوطلبان برای بازی گروهی کم است، بازی‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، برای دورهمی‌های شما مناسب خواهند بود. این بازی‌ها برای آشنایی بیشتر هم‌تیمی‌ها با یکدیگر و ایجاد رابطه‌ دوستانه بین آن‌ها مناسب هستند. البته که این بازی‌ها را در گروه‌های پرجمعیت هم می‌توانید انجام دهید.

۱۶.بازی اسم‌فامیل

هریک از شرکت‌کننده‌ها یک کاغذ و خودکار آماده می‌کند و نام دسته‌های مختلف از اسم و فامیل گرفته تا غذا و شهر را به صورت عمودی در سمت راست برگه‌ خود می‌نویسد. سپس به‌طور تصادفی حرفی از حروف الفبا انتخاب می‌شود. شرکت‌کننده‌ها باید برای هر یک از دسته‌ها، یک نمونه بنویسند که حرف اول آن مساوی با حرف مورد‌نظر باشد. کسی که زودتر ستون را پر کند برنده است. می‌توانید عنوان‌هایی مانند حیوانات، نام گل، تیم‌های ورزشی، اسم دختر یا پسر، شخصیت‌های کارتونی، اسم ترانه، فیلم یا برنامه‌های تلویزیونی، اسم میوه‌ها و سبزیجات را هم به لیست اضافه کنید.


بیشتر بخوانید: مهارت چیست


۱۷. بازی جعبه رو خالی کن!

یک سبد کم‌عمق و سبک آماده کنید و تعدادی توپ داخل آن بریزید. سبد را به یک کمربند وصل کنید. شرکت‌کنندگان را به دو تیم تقسیم کنید.

بازیکنان هرتیم باید به ترتیب کمربند را ببندند و با تکان دادن کمر، توپ‌ها را به بیرون از سبد هدایت کنند. در طول بازی استفاده از دست و خم‌شدن غیرمجاز است. هر بازیکن بعد از خالی کردن سبد باید توپ‌ها را داخل سبد قرار دهد و سبد را به هم‌تیمی خود بدهد تا او دوباره این کار را تکرار کند. تیمی که زودتر بازی را تمام کند، برنده است.

۱۸. اون کارو نکن!

یک نفر برای راهنمایی بقیه انتخاب می‌شود و از جملاتی مثل تکون نخور یا تک‌پا حرکت کن، برای راهنمایی استفاده می‌کند. هدف بازی این است که هر کس خلاف کاری را که به او گفته می‌شود، انجام دهد؛ در غیر این صورت، بازنده محسوب می‌شود. شرکت‌کننده‌ای که تا آخر بازی را ادامه دهد، برنده است.

بازی‌ گروهی مناسب دورهمی‌های کاری

بازی‌ گروهی مناسب دورهمی‌های کاری

برخی از شرکت‌ها ممکن است شروع آغاز سالِ نو را جشن بگیرند. برخی بازی‌ها می‌تواند به جذاب‌ترشدن مهمانی کمک کنند و باعث شوند که مهمان‌ها احساس خستگی نکنند. برخی از بازی‌هایی که معرفی خواهند شد، کم‌هزینه هستند. می‌توانید چندتا از این بازی‌ها را بسته به تعداد مهمان‌ها و مدت‌زمان مهمانی انتخاب کنید.

مشاوره آنلاین ازدواج را انتخاب کنیم یا نه؟

۲۰. بازی صید شیرینی

مهمانان را به دو یا چند تیم ۸ تا ۱۰ نفره تقسیم کنید. مقدار زیادی شکلات بسته‌بندی‌شده را داخل یک کاسه‌ی بزرگ بریزید. اعضای هرتیم باید به ترتیب با کمک وسیله‌ای مثل یک قاشق کوچک که در دهان‌شان قرار دارد، شکلات‌ها را از داخل کاسه‌ی اصلی برداشته و به سبد تیم خودشان منتقل کنند. در نهایت، تیمی که بیشترین تعداد شکلات را در سبدش داشته باشد، برنده است.

۲۱. ترکاندن بادکنک

شرکت‌کنندگان را به دوتیم تقسیم کنید. برای هر تیم، یک رنگ بادکنک در نظر بگیرید. بادکنک‌ها را به پای بازیکنان ببندید. اعضای هر تیم باید سعی کنند تا بادکنک‌های تیم دیگر را بترکانند و از ترکیدن بادکنکی که به پای خودشان بسته شده، جلوگیری کنند. هرکس که بادکنکش بترکد، از بازی خارج می‌شود. در نهایت، تیمی که بیشترِ اعضای آن باخته باشند، بازنده است. این بازی را می‌توانید به صورت دونفره نیز انجام دهید.

۲۲. بازی توپ داغ

از شرکت‌کنندگان بخواهید تا به شکل دایره در کنار هم بایستند. شیئی کوچک مثل یک توپ یا یک جعبه در اختیار نفر اول قرار دهید. یک آهنگ پخش کنید. با شروع آهنگ شرکت‌کنندکان باید توپ را دست به دست کنند. هنگامی‌که آهنگ به پایان می‌رسد، کسی که توپ در دست اوست، بازنده خواهد بود و از دایره خارج می‌شود. برنده کسی است که تا انتها در دایره بماند.

۲۳. چندتا

به محض رسیدن مهمان‌ها از آن‌ها بپرسید که چندتا از یک شیء مشخص در محیط وجود دارد. آن‌ها اجازه‌ شمارش ندارند و فقط باید تعداد را حدس بزنند. اشیائی که انتخاب می‌کنید، می‌توانند مواردی مثل تعداد هدیه‌ها، تعداد شکلات‌ها، تعداد پله‌ها و… باشند.

۲۴. بازی مسابقه گلوله‌برفی

تعدادی بادکنک در دو رنگ متفاوت آماده کنید. بادکنک‌ها را باد کنید و دو یا سه بادکنک در اختیار هر بازیکن قرار دهید. بازیکنان را به دو تیم تقسیم کنید و برای هر تیم یک رنگ بادکنک در نظر بگیرید. روی زمین یک خط جداکننده در نظر بگیرید. هر تیم باید سعی کند که بادکنک‌های خود را به طرف دیگر خط بفرستد و از ورود بادکنک‌های رقیب به زمین خود جلوگیری کند. بعد از دودقیقه (یا بیشتر) تیمی که بیشترین تعداد بادکنک را در طرف دیگر خط دارد، برنده این بازی مهیج است.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با بازی ‌گروهی مختلف برای دورهمی‌های دوستانه آشنا شدید.همچنین از محتوای بازی آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://b2n.ir/s96764https://tinyurl.com/mufbepxv
https://u.to/YS0VHAhttps://cutt.ly/eDj1VLm
https://zi0.ir/oZL0Ghttp://tny.im/rIW

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا